2013. október 8-án és 9-én megrendezésre került a Tájturizmus Konferencia, Poroszlón, a Tisza-tavi Ökocentrum területén, melyen főiskolánk is képviseltette magát. A konferencián a 2012 februárjában kezdődő Svájci-Magyar Együttműködési Program volt a téma, hisz "Táji értékeken alapuló, fenntartható turizmus fejlesztése"címmel különleges turisztikai projekt valósul meg a Tisza völgyében: Szolnoktól kezdve egészen Tiszaújvárosig a folyó menti települések fejlesztését biztosítja a program.
A program partnerei közt a Szolnoki Főiskola is szerepel.
A projekt a térség olyan kicsiny, eldugott zugaira koncentrál, mely számos lehetőséget rejt magában, s csupán a felfedezésre várnak. A program keretein belül ezeket a lehetőségeket egy szolgáltatáscsomagba kötik össze, s így kínálják a turisták részére. A tájturizmus fejlesztésével a program az egész Kárpát-medencére is kiterjedhetne, valamint különféle népszerűsítések által akár világszerte is elismert lehetne. Úgy gondolom, országunkban található természeti értékek és kincsek miatt ez egy megvalósítható terv, hisz nem hiába tartja a mondás: „Magyarország Isten privát kertecskéje!”. Ne féljünk tehát nyitott szemmel járni és felfedezni környezetünket!
A konferencia folyamán 4 előadáson vehettünk részt. Tóth Ferenc – a konzorcium vezetője – köszöntője után Szendy Mónika vette át a szót, aki a Tisza-tavi Regionális Marketing Igazgatóság marketing menedzsere. Előadásából részletesen megismerkedhetünk a Tisza-tó titkaival: megtudhattuk, hogy a tó előnye a mozaikosság; fontos pihenőállomása az európai madarak vonulásának; valamint, hogy 6 szabad vízi strand van a tó körül, s mindezek közül az abádszalóki a legkiemelkedőbb, mely egy igazi vízi sport paradicsom is. Továbbá, a tó Magyarország ökoturisztikai szigete is, valamint nemzetközi szintű vonzerővel rendelkezik. A programban részt vevő további turisztikai vonzerők: Tisza-tavi Vízi Sétány és Tanösvény, Tiszavirág Ártéri Sétaút Tiszafüreden, Robin Kalandsziget Tiszafüreden, Egyek-Pusztakócsi Mocsarak, valamint országunk cseresznyéskertje; Nagykörű. A következő előadó Dr Hajas Pál volt, aki a táji értékeken alapuló turizmusfejlesztésről beszélt, melyet a Tisza-mentén és a Cserhátban valósítanak meg. Kiemelte, hogy rendkívül fontos a vidéki örökség értékeinek megőrzése. Sándor Renáta vette át a szót, aki a Fertő-Hanság Nemzeti Park lehetőségeiről tartott nekünk bemutatót. Érezhető a különbség az osztrák és magyar ökoturizmus hatékonysága közt, sajnos nem a mi javunkra. Ezen kíván javítani a Fertő-Hanság Nemzeti Park, osztrák példákra alakítanak ki programcsomagokat, hisz a felmérések alapján évre-évre egyre inkább igény lenne a változatos és színes programokra. Az olyan helyi legendákra építenek majd, mint a Tündér Rózsa meséje, Az ezüst tó titka, vagy a tó fenekén levő kincsek.
Az utolsó, s talán legfontosabb előadás a Tisza-tavi Ökocentrumról szólt. 2012. április 27-én avatták fel a létesítményt, s azóta 300 ezer fő tett itt látogatást, szerte az egész országból! Az ökocentrum az Új-Széchenyi terv támogatásával épülhetett meg, s a természeti értékek feltárása mellett a projekt célja egy új vonzerő kiépítése a Tisza-tó térségében, valamint a sok új munkahelyteremtés volt. S hogy miért épp Poroszlón épült ki? Ennek számos oka van: könnyű megközelíthetőség, minden irányból jó infrastruktúra, kedvező földrajzi elhelyezkedés, valamint hagyományok ápolására való igény. Érdekesség, hogy a létesítmény egy felszálló madarat szimbolizál, s a helyiek csak a természet templomaként emlegetik a helyet. Itt található Európa legnagyobb édesvizű akvárium rendszere, valamint van hagyományörző baromfiudvar, szitakötő ház, és 3D mozi is. A Vízi Sétány és Tanösvény 1,5 km hosszú, a séta alatt megtekinthetjük a tó teljes állat- és növényvilágát. Különféle rendezvények várják a látogatókat egész évben: fesztiválok, vidra látványetetés, valamint a gyerekek kedvenc horgászszakköre, a „Fogd ki az első halad!”.
A projekt részleteiről a SzofiNews újdonsült riporternője, Váczi Rebeka számol be, aki a vezetőkkel beszélgetett az előadások után:
„A projektet egy hat tagból álló konzorcium vezényli, melyek a Tisza mentén és a Cserhátban tevékenykednek. A Tisza és a Cserhát területéből 7 tájcentrum kedvezményezett a projekt végrehajtásában, bennük valósul meg az ökoturizmus fejlesztése.
Tóth Ferenc, a konzorcium vezetője felel az internetes megjelenésért, amit 3D-s technikával szeretnének megvalósítani egyedül álló módon, hogy az oldalt látogatók a helyszínen érezhessék magukat és átélhessék virtuálisan a helyszínek adta lehetőségeket. Dr. Hajas Pál beszámolt a már megvalósult programokról, mint például a tananyagfejlesztés, a táji értékek felállítása, ami jelenleg 80-90%-os készültségben vannak és nem utolsó sorban a svájci és hazai tapasztalatcserék megszervezése a „legjobb gyakorlatok” átvétele és alkalmazása, melyben a hallgatói ifjúság, mint gyakornokok működnek közre. Továbbá folyamatban van a táji értéktár felállítása, turisztikai szemléletformáló kampány Térségi fesztiválok keretében, valamint a főútvonalak mentén kihelyezett tájékoztató táblák, amik még 2013 végéig kihelyezésre kerülnek. Jelenleg a kiadványok szerkesztése folyik. A kérdések között felmerült a Kárpát-medencében való terjeszkedés lehetősége is, amire azt a választ kaphattuk Tóth Ferenctől, hogy nagy az érdeklődés minden felé a környeztünkben, csak még várni kell arra, hogy mindenki csatlakozni tudjon. Az egyik csoport, aki nagy érdeklődéssel áll a program előtt, az a lovas turizmus képviselői, akik szintén remek lehetőséget látnak ebben a projektben, és nem utolsó sorban nekik is adottak a lehetőségeik az útvonalak létrehozásában, hiszen adottak a lehetőségek a tanösvények mentén, ahol nem csak remek levegőn lovagolhatnak a túrában résztvevők, hanem gyönyörű tájakat is láthatnak, valamint egy életre szóló gasztronómiai élményben is részesülnek.”
Az előadások és sajtótájékoztató után az Ökocentrum területét jártuk be. Az idegenvezető részletesen bemutatta nekünk a tó élővilágát, miközben az óriás akváriumon keresztül körülöttünk úszkáltak a szebbnél szebb halak. Úgy vélem, ideális kikapcsolódási helyszín mindenki számára a Tisza-tó térsége, aki teheti, mindenképp látogasson el az Ökocentrumba is!