A Balassi Intézet által meghirdetett nemzetközi hallgatói mobilitást támogató Campus Hungary Program nyitórendezvényét 2013. január 15-én tartottuk. A rendezvényen új ösztöndíj-lehetőségeket hirdettünk meg a hallgatók, felsőoktatási intézmények oktatói és adminisztratív személyzeti munkatársai részére. A Campus Hungary Program első pályázati szakasza 2012 novemberében sikerrel zárult, melynek köszönhetően közel 1200 hallgató folytathat résztanulmányokat a világ szinte minden kontinensén. A program együttműködő partnere a Tempus Közalapítvány. |
2013. január 15-én kerültek meghirdetésre új Campus Hungary ösztöndíjak a magyarországi felsőoktatási intézmények hallgatói részére, melynek köszönhetően rövid és csoportos tanulmányútra, szakmai gyakorlatra és féléves részképzésre lehet pályázni. A rövid és csoportos tanulmányút időtartama minimum 1, maximum 6 hét, melynek keretében konferencián, nyári/téli egyetemen, valamint kutatásban vehetnek részt a nyertes ösztöndíjasok a világ különböző országaiban. Emellett szakmai gyakorlatot végezhetnek külföldi cégnél, szervezetnél minimum 4, maximum 21 hétig, valamint részképzésre pályázhatnak minimum 12, maximum 26 hétig. Az ösztöndíjakra bármely akkreditált magyarországi felsőoktatási intézmény hallgatója benyújthatja pályázatát, aki rendelkezik aktív hallgatói jogviszonnyal, már elvégzett két félévet, legalább középfokon beszéli a pályázott tevékenység nyelvét és vállalja, hogy hazaérkezését követően eleget tesz beszámolási kötelezettségeinek, valamint a küldő, illetve fogadó intézménye támogatja pályázatát.
A konvergencia régióban található felsőoktatási intézmények oktatói rövid és hosszú tanulmányútra is pályázhatnak, utóbbi időtartama minimum 12, maximum 26 hét. Emellett a konvergencia régió felsőoktatási intézményeinek adminisztratív munkatársai rövid és csoportos tanulmányútra utazhatnak.
A Campus Hungary Program első pályázati szakasza 2012. novemberében sikeresen zárult, melynek eredményeként közel 1200 pályázó nyert el Campus Hungary ösztöndíjat és utazhat külföldre 2013. január 15. és augusztus 31. között. A hallgatók éltek a Campus Hungary Program által kínált lehetőséggel és a világ szinte minden kontinensén folytatnak tudományos tevékenységet műszaki, természettudományi, orvosi, gazdasági, jogi, bölcsészettudományi vagy művészeti területen. A legtöbb hallgató a Buda
A Balassi Intézet és a Tempus Közalapítvány együttműködésével megvalósuló Campus Hungary mobilitási program kiemelt törekvése a magyar felsőoktatás nemzetközi versenyképességének növelése, a felsőoktatásban végzettek foglalkoztathatóságának elősegítése, valamint a nemzetközileg tájékozott, hazájuk és saját értékeiknek tudatában lévő magyar értelmiség képzése. Emellett a program azt a célt is szolgálja, hogy növelje a Magyarországon tanulmányokat folytató külföldi hallgatók számát, valamint elmélyítse, illetve kiterjessze a magyar és a külföldi felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatokat.
A Tempus Közalapítvány elsősorban a felsőoktatási intézmények nemzetköziesítését segítő tevékenységeket valósítja meg a programban közreműködő partnerként, több mint 15 évnyi tapasztalatára és széleskörű kapcsolatrendszerére alapozva. A cél az, hogy az intézmények a felsőoktatási tevékenység nemzeti szint fölé emelkedésével a határokon átnyúlóan tudják kínálni a szolgáltatásaikat. Az intézményfejlesztési tervek és nemzetköziesítési stratégiák kidolgozásánál fontos, hogy az intézmény pozícionálja magát a piacon – ehhez nyújtanak segítséget a Campus Hungary projekt keretében elvégzendő kutatások, felmérések, tanulmányok. A Tempus Közalapítvány által szervezett nemzetköziesítési auditok keretében feltérképezik a felsőoktatási intézmények erősségeit és javaslatokat nyújtanak a versenyképesség és a színvonal növeléséhez. Az intézmény szereplőinek bevonása érdekében a Campus Hungary program minden szereplő számára nyújt motiváló és szemléletformáló szolgáltatást. A Tempus Közalapítvány a felsőoktatási intézmények felsővezetői, szakértői részére szakmai fórumokat, szakértők számára pedig az egymástól való tanulás lehetőségét megteremtő kurzusokat szervez például nemzetköziesítés, minőségmenedzsment témájában. Oktatók számára képzéseket kínál pl. közös képzések kialakítása vagy újszerű oktatási módszerek elsajátítása céljából, míg a nemzetközi vagy a tanulmányi osztályon dolgozók EU angol, marketing, honlapkezelés, interkulturális ismeretek témájú képzéseken vehetnek részt.
A „Nemzeti Kiválóság Program - Campus Hungary, K+F projektekhez és képzési programokhoz kapcsolódó, nemzetközi hallgatói mobilitás személyi támogatási rendszerének fejlesztése országos program" az Új Széchenyi Terv TÁMOP 4.2.4. B/1-11/1-2012-0001 azonosítószámú projektjének keretében 1 323 724 718 forint értékű, a „Nemzeti Kiválóság Program - Campus Hungary, K+F projektekhez és képzési programokhoz kapcsolódó, nemzetközi hallgatói mobilitás személyi támogatási rendszerének fejlesztése konvergencia program" TÁMOP 4.2.4. B/2-11/1-2012-0001 azonosítószámú projektjének keretében pedig 3 623 797 376 forint értékű támogatással valósul meg.
Sajtókapcsolat:
Bérczes Anna
e-mail: anna.berczes@bbi.hu