Először – ki gondolta volna? – az ókori Egyiptomban Isis, és Görögországban Rhea tiszteletére tartottak nagy ünnepet, ugyanis mindkét hölgyemény minden isten anyja volt. Ez így oké, de hogy lett egy ilyen ókori ünnepből napjaink legszebb ünnepe?
A választ egészen máshol kell keresni, méghozzá egy kicsit Északabbra, és kicsit Nyugatabbra, és jó pár száz évvel későbbre. Először Angliában említik a XIII. században, amikor is III. Henrik bevezette az úgy nevezett „Mothering Day”-t egyházi ünnepként, a húsvét utáni negyedik vasárnapon. Érdekesség, hogy az uralkodó szándékai szerint ez az Anyaszentegyház ünnepe lett volna, ám az alattvalók valahogy félreértették, és minden gyermek ezen a napon visszatért a szülői házba, hogy köszönetet mondjon édesanyjának, amiért felnevelte.
Most ugorjunk még egyet az időben. Az Egyesül Államokban járunk, ahol egy állítólag „feminista” költőnő vezényletével 1872-ben megünnepelték Bostonban az Anyák napját. Nem sokkal később 1907-ben egy philadelphiai nő Anna M. Jarvis igyekezett az Anyák napját nemzeti ünneppé nyilvánítani. Célját 1914-ben érte el, amikor Wilson elnök kinyilvánította május második vasárnapját Anyák napjává.
Ám az a bizonyos fagylalt visszanyalt, hiszen a virágárusok, és ajándék és cukorkakereskedők, üdvözlőlap-gyártók elüzletesítették az egész ünnepet, így Jarvis-nek már azért kellett küzdenie, hogy a saját maga által létrehozott ünnep a saját, általa kitalált fényében tündököljön.
A második világháború után az ünnep meghódította az egész világot. Magyarországon először 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt ünnepelte meg, majd 1928-ban már miniszteri sorolta a nemzeti ünnepeink közé az Anyák napját, május első vasárnapjára.
Még egy érdekesség: az ünnep dátuma nem egységes a világon, pl.: Norvégiában és Izraelben februárban ünneplik, Thaiföldön és Belgiumban, augusztusban, míg Argentínában, októberben, és Oroszországban decemberben. Hazánk is mindössze hat nemzettel tartja egy napon az Anyák napját: Dél-Afrikai Köztársaság, Litvánia, Portugália, Románia, Spanyolország és Szerbia. A legtöbb ország pedig május második vasárnapján tartja.
Én úgy gondolom, ránk, magyarokra nem jellemző annyira az, hogy édesanyánkat elhalmozzuk mindenféle – esetlegesen felesleges – ajándékokkal. Egy-egy csokor virág, egy kis apróság, egy közös program a családdal, lesni a kívánságait, ez az aminek az Anyák igazán tudnak örülni. Boldog Anyák napját!
prvt